Nedir şu Furkan Vakfı ve Alparslan Kuytul olayı?

Alparslan Kuytul 'Uçak uçağı düşürür' teziyle hafızalarda hatırı sayılır bir yer edinse de gizemini korumaya devam ediyor. İşte Kuytul'u kısa süreli belleğinizden uzun süreli belleğinize kodlayabileceğiniz ipuçları...

Furkan Vakfı, medyada ismi sıklıkla anılmayan ancak Adana başta olmak üzere bazı şehirlerde örgütlenen bir cemaat vakfı. Burada cemaat vakfı ile kastedilen ise daha önce cemaat denildiğinde kastedilenle aynı değil. Furkan Vakfı, en son İskenderun'da kendi faaaliyetlerinin engellendiği iddiasıyla sosyal medyayı ayağa kaldırdı. Peki nedir bu Furkan Vakfı'nın olayı?

Öncelikle bir vakıf üyesi ya da kurucusundan çok doğal bir cemaat / hareket lideri görüntüsü veren Alparslan Kuytul son birkaç yıldır çeşitli kentlerde faaliyetler düzenliyor. Genellikle salon toplantıları düzenleyen vakfın erkekleri ve kadınlarına Alparslan Kuytul hitap ederken kadınların katıldığı özel toplantılarda ise Alparslan Kuytul'un eşi Semra Kuytul hitap ediyor. Elbette hareketin sosyal medyada bahse konu kişilerle ilgili hitabı burada aktardığımız şekilde değil. Erkek için "Hocaefendi" hanımefendi için ise "Hocahanım" ifadesi unutulmaksızın kullanılıyor?

Kim bu Alparslan Kuytul?

Alparslan Kuytul'un öyle ciddili bir biyografisi yok. Hangi konuda uzman ya da değil bilinmiyor. Ancak bilinenler şunlar: Adana'nın Karataş ilçesinde doğdu. Daha sonra Çukurova Üniversitesi'nden aldığı diploma ile inşaat mühendisi oldu ve Mısır'a giderek Ezher Üniversitesi'ne kaydoldu. Kendi ifadelerine göre 1997 yılında da bu üniversitenin İslam Hukuku bölümünden mezun oldu. Arada da öğrenciyken Furkan Vakfı'nı kurdu ki vakfın kuruluş yılı resmi olarak 1994. Yine Vikipedi'ye göre kendisine bağlı cemaat 35 şehirde ve pek çok ülkede çalışmalar yapıyor.

Nasıl fenomen oldu?

Furkan Vakfı'nda yaptığı konuşmalarla internet fenomeni olan Alparslan Kuytul'un videolarının ünü kesinlikle kendisinin önünde gidiyor ki zaten bunu Ekşi Sözlük bünyesindeki 24 sayfa dolusu metinde de görebiliyorsunuz. "Açık saçık giyinerek bize zulmetmeyin" videosu sadece Alkışlarla Yaşıyorum'da 84 bin kere izlenmiş. Açık saçık giyinerek erkeklere zulmettiğini bir akrabasına söylediğini belirten Kuytul'un bu gibi videoları oldukça popüler.

İskenderun'da ne olup bitiyor?

Devletin kendisine bu cemaati sorduğunuzda ya da Ankara'daki güvenlik kaynaklarına "Yahu bu Furkan Vakfı'na neden salon verilmiyor? Neden engel konuluyor?" diye bir sitemde bulunulduğunda "İşi kurcalamayın arkasında İran var. Milli Güvenlik meselesi" denildiğini duyuyoruz ancak bunun üzerine ne söylense gürültü olur. Olay ise şu: İskenderun'da bir toplantı yapmak isteyen Furkan Vakfı'nın önce salonda toplantı yapamayacağı söylendi sonra Adana'dan İskenderun'a gelen cemaat üyeleri İskenderun girişinde durduruldu. Sonrasında ise polis biber gazlı müdahale ile otoyolu trafiğe kapatan cemaat üyelerini yoldan uzaklaştırdı. Furkan Vakfı bütün bu faaliyetleri ise "Kutlu Doğum Faaliyeti" olarak yaptığı iddiasında.

Sosyal medyada Furkan Vakfı hesaplarını nasıl tanıyoruz?

Öncelikle biolarına bakıyoruz. Ekseriyetinde ya #ÖncüNesil ya da Furkan Genç gibi ifadeler yer alıyor. Yine son dönemde pek çoğunun profilinde Alparslan Kuytul'un kötü bir photoshopla editlenmiş bir görseli bulunuyor ve fotoğrafın altında "Yolun yolumuz" yazıyor. Ayrıca herhangi bir tartışmaya girdiğinizde de görüşleri oldukça net oluyor ve ekseriyetle "Hepimiz bir gün Hocamızın elini öpeceksiniz" tadında tweetlerle iddialarını ispat etmeye gayret ediyorlar.

Alparslan Kuytul'un nefis imtihanı: Rus uçağının düşürülmesi

Sıkı bir iktidar muhalifi olan Alparslan Kuytul, Suriye meselesinde de enteresan denilebilecek görüşlere sahip. Ancak o bahis açılmadan Rus uçağı ile ilgili konuşmalarının abartısız milyonlarca kişi tarafından izlendiğini söyleyebiliriz. Ancak Furkan Vakfı'nın avukatları Youtube'a ısrarla telif şikayetinde bulunduğu için videolar sosyal medyadan kaldırılıyor.

"TARİHE GEÇEN YORUM: UÇAK YAN DA DEĞİL BÖYLE DİK DÜŞTÜ..."

Kuytul önce şöyle demiş: "Türkiye Suriye'nin bir helikopterini düşürdü. Ruslar Suriye'nin ucuna bizim dibimize geliyor. Bunların hepsi Türkiye'ye meydan okumaktır. Haydi Rusya uçağını vursana, vur da görelim. Kabadayılıkla olmaz bu işler. Senin karşında Rusya var"

Daha sonra ise Rus uçağının vurulmasını şöyle izah etmişti: "Ben uçağı düşürümezsin mi demek istedim? Uçağı düşürmekten kolay ne var? Zaten uçak uçağı düşürür. Adam oradan geçerken sen buradan atmışsın düşürmüşsün, bundan kolay ne var? Rus uçağı belki bir an girip çıkmış olabilir Türkiye topraklarına. Neden sukunetle davranamadın, silah sıktın, uçağı devirdi? Sonuçta uçak nasıl düştü? Yani böyle yanlamasına da değil dik düştü. Belki uçak bir an girmiş sonra geri çıkmış da olabilir."

DİĞER HABERLER

YORUM

 1. salih

  Sevgili arkadaslar.kurunun yaninda yanan yaslar da oluyor elbette,lakin Alparslan bey bence aciklamalari ile kesinlikle kendi kendini bilerek ve isteyerek yakmistir.yani Allah askina son dönemlerdeki yapmis oldugu videolari bir dinleyin.resmen beni neden ICERI TIKMIYORSUNUZ diye bagiriyordu ...birde kendisinin HUKUK okudugunu söyleyen bir sahsiyet bu duruma düsmez...inanin ki HÜKÜM ALLAHindir... ASLA VATANA IHANET ETMEYIN !ki bu zatin videolarinda cogu kez , TÜRKIYE hakkinda konusurken, sanki baska bir devletin nüfusundanmis gibi davrandigini göreceksiniz..KENDI ETTI KENDI BULDU !!!selamlar

  09.02.2018 17:54:41
 2. Mustafa

  Cemaatler ''biz'' duygusuyla hareket etmektedirler.Müslümanlar arsında ciddi bölünmelere yol açıyorlar.Allah birdir.İslam birlik dinidir.Kısaca tüm cemmaatler islamın özüne aykırı hareket içindedirler. Güçlendikçe fetö örneğinde olduğu gibi devlete millete kasdetmekte de zorluk çekmiyorlar.Yani tüm cemaatler kapatılmalıdır.

  31.01.2018 00:12:45
 3. Sinan dinsiz

  akp yalaması medya gibi yazmısnız bu adamı bende takip ediyorum.düzgün kendi işinde samimi görüşleri saglam

  30.01.2018 17:23:57
 4. FERASET

  Gözünü kin ve nefret bürümüş, çatlak birisi... Fetönün bir eşi...

  26.01.2018 23:09:57
 5. Omer

  Sia nin casuslari

  26.01.2018 22:15:22
 6. Ebu Muhammed

  Yazınız asılsız iddialardan başka birşey içermiyor şu at gözlüklerinizi bir çıkarında 5 dakika Alparslan Hocamızı ön yargısız samimi bir şekilde dinleyin ve sonra eğer vicdan sahibi iseniz zaten kendiniz yazdıklarınızı değiştirirsiniz.

  10.01.2018 18:44:20
 7. Öncü_Nesil

  Hoca Efendiyi Neden yalan yanlış haberle tanıyorsunuz munafıklık yapıyorsunuz

  20.10.2017 23:56:00
 8. ömer d.

  Alparslan Hocayı tamamen yanlış tanıttığınızın ve farklı bir algı oluşturmaya çalıştığınızın farkındayız sorun değil sevende olacak elbet sevmeyende. İrancı diyorlar olmuyor, HDP ci diyorlar olmuyor, AKP ci bile diyorlar oda olmuyor malesef. Değil hocamız ALLAH(cc) zaten laiklik sistemine karşı ALLAH'n karşı olduğu bir sisteme hocamızmı destek verecek!Rus uçağının düşürülmesiyle ilgili videolar1 - https://goo.gl/WF3zAk2- https://goo.gl/cq1i3Y3- https://goo.gl/2jfwp44- https://goo.gl/iUcqTMBuyrun burdan izleyinde gerçeği ve kırpılmamış olan videoların aslına buradan ulaşın.

  29.08.2017 16:39:01
 9. abdullah ergün

  tam bir yalan haber sadece karalaamaak için yapılmış

  30.07.2017 16:13:41
 10. Şeriatçi

  Iskenderun olayı ile alakali yada yazmış olduğunuz yazılarda çok fazla yalan var bunu bilerek yazının Allah belasını versin mi?

  23.06.2017 08:19:00
 11. Agırman

  Yalan yanlış Yazılarla sitenizin kalitesini düşürmekten başka bir şey elde edemeyeceksiniz. Alparslan kuytulun hayatı ortada yaptıkları konuştukları ortada samimi bir Müslüman dinlediği zaman çok rahat bunu farkedebilecektir.

  18.05.2017 12:32:54
 12. suleyman

  Alpaslan kuytul kendisini bir din alimi zanneden psikolijik sorunlari oldugu anlaşilan - videolarini seyredebilirsiniz - bir adam. Cok da ciddiye alinacak birisi degil .macera arayanlar icin birazda heyecan isteyenler icin kacirilmayacak birisi. Hepsi bu .

  07.05.2017 19:50:21
 13. emre

  Bu millet gülenede güvendi netice ne oldu. 15 temmuz. Ikinci bir 15 temmuz bu ülke kaldıramaz.oyüzden bu cemaate derhal müdahale edilmeli.

  23.04.2017 23:04:13
 14. Cem

  Alparslan hocayı yanlış tanıtıyorsunuz...!!!

  22.04.2017 20:36:48
 15. Ahmet

  Kesinlikle yanlış bir yönlendirme.Alparslan Kuytul Hoca böyle birisi değil

  04.02.2017 14:37:31
 16. Serkan

  Kesinlikle yanlı ve yanlış bir yazı. İskenderun olaylarında yolu kapatan furkan vakfı üyeleri değil, bizzat emniyet güçleri idi. yola tomalarla barikat kurarak trafiği kapattılar. Furkan vakfı üyeleri de diğer vatandaşlar gibi yolda mahsur kaldılar. yolun açılmasını talep ettiklerinde de biber gazlarıyla müdahale edildi.Allahtan korkup, bu iftiralarınızdan vaz geçiniz.

  22.12.2016 17:46:33
 17. Mustafa

  Alttan alttan profesyonelce hazırlanmış bir karalama yazısı.. İşiniz gücünüz yalan, iftira, çarpıtma. Girin.adam gibi vakfın sitesine orda izleyin hepsi var videoların. Birazcık adam olun çok değil

  19.12.2016 17:00:44
 18. Arif

  Bu yazıyı samimiyetsiz buldum. Alparslan Kuytul Hocaefendinin Tüm hayatı ortada öncelikle... 1994 de kuruldu vakıf ve o zamandan bu zamana ne konuşsa kamera karşısında herşey ortada... Rus uçağı düşürüldü devlet hata yaptı dedi. Zaten iki gün sonra Hata yaptıklarını anlamadılar mı? Rus uçağı olduğunu bilseydik düşürmezdik denildi. Demek ki yanlış birşey söylememiş!

  13.12.2016 20:04:52
 19. Mehmet

  Bu yanlış bir yazıdır. İskenderun meselesi de hiç sizin dediğiniz gibi de değil. Milleti yanlış yönlendirerek hakka girmemenizi tavsiye ederim.

  30.11.2016 13:36:43

YORUM YAZ